Hiszpański w kulturze


Walki byków, flamenco, ceramika, festyny i święta - Hiszpanie są dumni ze swojej tradycji i kultury, kultywują je i rozsławiają na cały świat. Chcesz poznać prawdziwą Andaluzję? Będziesz miał napięty kalendarz!

Andaluzja - miejsce na naukę języka hiszpańskiego

Na śmierć i życie

Byk tak bardzo wrósł w kulturę Hiszpanii, że stał się jej symbolem. Mimo kontrowersji, które walki byków budzą na świecie, a nawet w innych regionach samej Hiszpanii, w Andaluzji są niekwestionowanym świętem. Wśród licznych placów walki torreadorów te najwyższej klasy znajdują się w Sewilli, Kordobie, Granadzie, Maladze, Jerez (Kadyks), Huelvie, Linares (Jaen), czyli w każdej z ośmiu prowincji regionu.

W rytmie flamenco

Flamenco to nie tylko taniec, ale też śpiew, gra na gitarze i sztuka wybijania rytmu. To także energia, improwizacja i namiętność. Flamenco pochodzi z Andaluzji, ale podbiło cały świat, czego dowodem jest wpisanie go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W sztuce

Sztuka Andaluzji to artyści światowego formatu. Z Malagi pochodził Picasso, z Sewilli Velázquez, w Granadzie urodził się Lorca. Sztuka Andaluzji to także rękodzieło i tworzący je prości rzemieślnicy. Kafelki i ceramika z tradycyjnymi motywami są widoczne na każdym kroku: ceramiczne są tu tabliczki z nazwami ulic i numerami domów, tablice informacyjne, donice. Andaluzyjczycy na co dzień otaczają się pięknymi przedmiotami, w które zaklęte są wieki tradycji i wpływy wielu kultur.

Na festynie

To, że Hiszpanie lubią i umieją świętować jest powszechnie znaną prawdą. Wśród wszystkich świąt narodowych, religijnych czy regionalnych, każda z prowincji ma swoją specjalność: Kadyks Karnawał, Sewilla festyn Feria de Abril, Huelva pielgrzymkę Romería, Granada Dzień KrzyżaCruces de Mayo, Kordoba tradycję Parady Trzech Króli, Jaen festyn Feria de San Lucas, Malaga obchody Wielkiego Tygodnia, czyli Semana Santa, Almeria rekonstrukcje bitew Moros y Cristianos. Z naszego kalendarza dowiesz się co, gdzie i kiedy warto zobaczyć!