Hiszpański w naturze


Nie musisz się zastanawiać czy jechać w góry, czy nad morze – po prostu przyjedź do Andaluzji. Między plażą a górskimi zboczami znajdziesz też dziką przyrodę parków narodowych, ciągnące się po horyzont gaje oliwne, malownicze rzeki, a nawet prawdziwą pustynię.

Andaluzja - miejsce na naukę języka hiszpańskiego

Na plaży

Ponad 800 km linii brzegowej Andaluzji to przestronne piaszczyste plaże i zaciszne zatoczki opływane atlantyckimi i śródziemnomorskimi wodami. Dostęp do morza ma aż pięć prowincji, a wybrzeże w zależności od miejsca ma różne nazwy: Costa Tropical (Wybrzeże Tropikalne, Granada), Costa de Almería (Wybrzeże Almerii, Almeria), Costa de la Luz (Wybrzeże Światła, Kadyks i Huelva) i Costa del Sol (Wybrzeże Słońca, Malaga).

W górach

Najwyższe góry Andaluzji i całej Hiszpanii to położona w Granadzie Sierra Nevada. Wydaje się niewiarygodne, że plaże Costa Tropical położone są o jedyne 30 km stąd, a ze szczytu Mulhacén (3481 m) przy dobrej widoczności można dojrzeć wybrzeża Afryki! Południowe zbocza łańcucha Sierra Morena rozciągają się przez prowincje Kordoby, Sewilli i Huelvy (w tej ostatniej funkcjonuje lokalna nazwa Sierra de Aracena). Sierra Morena to masyw nie tak wysoki, ale bardzo atrakcyjny ze względu na zróżnicowane ukształtowanie.

W parku, ogrodzie i na pustyni…

Roślinności regionu z całą pewnością nie da się łatwo zaszufladkować. Nie wszyscy kojarzą Hiszpanię z bujną zielenią, a jednak w Andaluzji leżą tereny uznane za rezerwaty biosfery, jak Park Narodowy Doñana (Huelva) czy Sierra Nevada w Granadzie. Druga co do wielkości rzeka Hiszpanii, Gwadalkiwir, zaczyna swój bieg w rezerwacie Sierras de Cazorla y las Villas w pełnym dzikich drzew oliwnych i jałowców Jaen. Różnorodnością najbardziej zaskakuje przyroda Almerii. Na podmokłych terenach rezerwatu Cabo de Gata na wybrzeżu żyją zagrożone wyginięciem foki mniszki śródziemnomorskie, a zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na północ rozciąga się poprzecinana wyschniętymi korytami rzek pustynia Tabernas. To tu w latach 60. I 70. XX wieku kręcono spaghetti westerny!