Hiszpański w ruchu


Andaluzja to idealne miejsce dla wszystkich, którzy w chwilach wolnych od zajęć chcą uprawiać sport. Łańcuch górski Sierra Nevada, a także wody Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego gwarantują pełen przekrój sposobów na aktywne spędzanie czasu. Tu na pewno nie będziesz się nudzić!

Andaluzja - miejsce na naukę języka hiszpańskiego

W wodzie

Pięć z ośmiu prowincji Andaluzji ma dostęp do morza, region przecina też druga co do wielkości rzeka Hiszpanii, Gwadalkiwir, także w całym regionie możesz żeglować, nurkować, uprawiać surfing, windsurfing i kitesurfing czy jeździć na nartach wodnych. Jeśli zamierzasz uczyć się tych sportów, prowincje Huelva i Almeria mają bogatą ofertę kursów. Cabo de Gata w prowincji Almeria przyciąga nurków, Tarifa w Kadyksie jest wybierana przez surferów z całej Europy, a do Sierra de las Villas w Jaen jeździ się, żeby spróbować raftingu.

W górach

Sierra Nevada w Granadzie to łańcuch górski z najwyżej położonymi stokami w Hiszpanii – idealne miejsce na narty i snowboard. Szlaki turystyczne w niższych partiach gór i malownicze doliny przygotowane są do pieszych wypraw wiosną i jesienią, kiedy nie przykrywa ich śnieg. Sierra Nevada, położona w tej samej prowincji Alpuhara, Sierra Cabrera w Almerii czy Vejer w Kadyksie to miejsca, które mogą cię zainteresować, jeśli lubisz uprawiać kolarstwo górskie. Miłośnikom wspinaczki poza Sierra Nevada polecamy wąwóz Teby i La Cala del Moral w Maladze, a także Sierra de San Bartolomé w Kadyksie.

Na polu golfowym

Klimat Hiszpanii pozwala uprawiać golf o każdej porze roku. Niezależnie od tego czy jesteś doświadczonym graczem czy tylko chciałbyś spróbować, w każdej z prowincji Andaluzji znajdziesz odpowiednią ofertę. Większość z kilkudziesięciu pól golfowych położona jest w południowej części regionu w prowincjach Kadyks i Malaga, w pobliżu nadmorskich kurortów.

W siodle

Jeździectwo od starożytności odgrywa ważną rolę w andaluzyjskiej kulturze i tradycji. Każdego roku w listopadzie organizowany jest w Sewilli pokaz koni czystej rasy hiszpańskiej, nazywanych andaluzyjskimi. Specjalnie wytyczone szlaki konne prowadzą przez wszystkie prowincje regionu, jednak prawdziwą mekką miłośników hippiki jest Jerez de la Frontera w Kadyksie. Popularne są też wyprawy przez malowniczą Huelvę.

Ekstremalnie

Jeśli jesteś żądny silniejszych wrażeń, możesz polecieć na lotni i paralotni w Kordobie czy w Almuñécar w Granadzie albo skoczyć na bungee w Mondzie, w prowincji Malaga. Andaluzja ma też bogatą ofertę dla speleologów, przede wszystkim w Maladze (jaskinie Hundidero-Gato i Nerja), Granadzie (Ventanas de Piñar), Kadyksie (Sima de Cacao) i Almerii (Sorbas).