Andaluzja: prowincja Kadyks

Plaże Kadyksu skusiły nie tylko niejednego surfera, ale nawet Jamesa Bonda – to tu rozegrała się scena z wyłaniającą się z wody Halle Berry. Od najdalej na południe wysuniętej Tarify do wybrzeża północnej Afryki jest tylko 14 kilometrów, niedaleko przebiega też granica z terytorium brytyjskim, Gibraltarem.

hiszpański w ruchu

Prowincja Kadyks ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego i do Morza Śródziemnego. Pływanie, nurkowanie i surfing we wszystkich odmianach można uprawiać właściwie na całej rozciągłości wybrzeża, choć to Tarifa słynie z największych fal. Jeśli chcesz jeździć konno, wybierz Jerez de la Frontera.

hiszpański w kuchni

Kadyks zaopatruje pół Hiszpanii w świeże ryby i owoce morza, one też stanowią podstawę miejscowej kuchni. W deserach i słodyczach prowincji silnie zauważalne są wpływy marokańskiego sąsiedztwa. Co ciekawe, wina znane na świecie pod nazwą Sherry pochodzą z Jerez w Kadyksie i to od brzmienia nazwy tego miasta wzięły swą nazwę.

hiszpański w naturze

260 kilometrów plaż, ich złoty piasek, zatoczki i wydmy to największa duma prowincji, ale nie jedyne jej bogactwo. W głębi terenu znajdują się górzyste tereny Sierra de Grazalema uznane przez UNESCO za Rezerwat Biosfery.

hiszpański w podróży

Stolica prowincji przypomina wyspę: jedyną granicę z lądem wyznacza Puerta de Tierra (brama ziemi). Na każdym kroku widoczny jest charakter portowy Kadyksu i przygotowanie miasta na zagrożenie od strony morza: mury obronne i niemal sto trzydzieści wieżyczek obserwacyjnych. Bogate w zabytki architektoniczne, wśród których błyszczy Katedra San Salvador, jest Jerez de la Frontera. Warto też odwiedzić Bolonię, tam zachowały się ruiny z czasów rzymskich.

hiszpański w kulturze

W Jerez de la Frontera mieści się Andaluzyjskie Centrum Flamenco i słynna szkoła jazdy konnej Real Escuela Andaluza de Arte Ecuestre, gdzie raz w tygodniu organizowane są pokazy jeździeckie. Najbardziej znanym świętem prowincji jest hucznie i barwnie obchodzony Karnawał, na który zjeżdżają Andaluzyjczycy z całego regionu i który cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów.