Andaluzja: prowincja Kordoba

Kultura islamu, judaizmu i chrześcijaństwa przeplatają się w historii i architekturze Kordoby. Symbolem stolicy jest Mezquita, czyli meczet o tysiącu kolumn łączonych barwnymi łukami, który pod hiszpańskim panowaniem zachował swój kształt, ale zmienił przeznaczenie i stał się katedrą. Miasto słynie też z wąskich uliczek i wewnętrznych patio tonących w kwiatach.

hiszpański w podróży

Mezquita to wyjątkowa mieszanka architektoniczna, w której zapisała się burzliwa historia regionu. Gotycka katedra zbudowana na bazie monumentalnego meczetu z biegiem wieków wzbogaciła się jeszcze o barokowe zdobienia. Starówka stolicy Kordoby pełna jest gotyckich kościołów i barokowych budynków; warta zwiedzenia jest też Dzielnica Żydowska i odległe o kilka kilometrów od miasta ruiny arabskiego kompleksu pałacowego Medina Azahara.

hiszpański w ruchu

Ukształtowanie terenu Kordoby jest zróżnicowane, dlatego tak popularne są tu loty na lotni i paralotni, wycieczki rowerowe i wspinaczka. Przez prowincję przepływa rzeka Gwadalkiwir, którą możesz spływać kajakiem.

hiszpański w naturze

Północną część prowincji zajmuje łańcuch górski Sierra Morena. Przecinający Kordobę Gwadalkiwir tworzy naturalny korytarz dla wielu gatunków zwierząt i ptaków, a uznane za Rezerwat Biosfery pastwiska wokół Sierra Morena udzielają schronienia zwierzynie łownej, lisom, rysiom czy żbikom.

hiszpański w kuchni

Pożywny chłodnik salmorejo podawany z jajkami lub szynką iberyjską i rabo de toro, czyli nic innego jak ogon byka, to najsłynniejsze potrawy Kordoby. Podobnie jak w architekturze, także w kuchni prowincji panowanie arabskie odcisnęło głęboki ślad: miejscowe wyroby cukiernicze bazują na tradycyjnych arabskich recepturach.

hiszpański w kulturze

W stolicy prowincji jest najwięcej jubilerów w całej Hiszpanii. Typowe dla Kordoby są też hafty na aksamicie i wyroby rzemieślnicze ze skóry. Z barwionej skóry tworzone są na srebrnym tle bogato zdobione obrazy.