Zapraszamy na kursy hiszpańskiego do pełnej słońca i magicznych miejsc Andaluzji!

7 lokali flamenco w Andaluzji

Flamenco w Andaluzji jest głęboko zakorzenioną w kulturze sztuką, w której muzyka, taniec i śpiew wzajemnie się przenikają, tworząc niezwykły spektakl. Podczas pobytu w Hiszpanii, koniecznie należy się wybrać na spektakl flamenco. Warto już wcześniej wiedzieć, gdzie konkretnie się udać, by doświadczyć w pełni uroku tego jedynego w swoim rodzaju pokazu. Poniżej znajdziecie listę miejsc, gdzie oprócz możliwości podziwiania tej sztuki będziecie mieli okazję skosztować rarytasów andaluzyjskiej gastronomii.

  1. Liceo Flamenco w Maladze

Znajduje się w samym sercu miasta, przy ulicy Beatas. Lokal ten kieruje się mottem oferowania młodym ludziom możliwości czerpania garściami z dziedzictwa kulturowego i promowania sztuki w profesjonalny i entuzjastyczny sposób. Wnętrze Liceo Flamenco zdobią obrazy i plakaty artystów z Malagi, a przy jej stołach można skosztować szerokiej gamy lokalnych win. W ciągu roku odbywają się w niej wystawy, degustacje wina oraz lekcje flamenco.

  1. Tablao Flamenco ¨Los Gallos¨ w Sewilli

To miejsce zlokalizowane w dzielnicy Santa Cruz jest najstarszym lokalem flamenco w całej Sewilli (funkcjonuje już 45 lat!). Gościło w swoich progach takie tuzy jak La Paquera de Jerez, recytatorkę Gabrielę Ortega, Antonia Mairenę, Fosforita czy tancerki Matilde Coral i Trini Españę. Obecnie “Los Gallos” gromadzi artystów o międzynarodowej renomie, odznaczonych licznymi nagrodami. Występy odbywają się na żywo, bez mikrofonów czy nagłośnienia. Renowacja, która została przeprowadzona kilka lat temu, zachowała historyczną atmosferę w nienaruszonym stanie, oferując odwiedzającym komfort i radość z zabytkowych murów.

  1. Cueva de la Rocío w Granadzie

To, co charakteryzuje Granadę, to z pewnością jej długa tradycja kultywowania sztuki flamenco w jednej z dzielnic o największym artystycznym sznycie: Sacromonte. Znajdziemy tu między innymi lokal Cueva de la Rocío, założony w 1951 roku przez rodzinę “Los Maya”, wielkich artystów flamenco. W tym emblematycznym zakątku miasta można podziwiać imponujące widoki na Alhambrę, degustując jednocześnie charakterystyczne dla Hiszpanii potrawy, by później doświadczyć flamenco w najczystszej postaci. „Jaskinia” może pomieścić aż 150 osób i na co dzień oferuje wynajem sali na obiady, wesela, chrzciny czy wieczory kawalerskie. Jej wnętrze zdobią garnki i naczynia wykonane z brązu i miedzi, nadając miejscu unikatowości. „Flamenco w jaskiniach” to również powinien być nieodłączny punkt programu każdej dłuższej wizyty w Granadzie.

  1. Tablao “El Arenal” w Sewilli

W jednej z najbardziej typowych dzielnic Sewilli, zwanej El Arenal, znajduje się lokal, który zapożyczył nazwę od swojej lokalizacji. Przestrzeń założona w 1975 roku przez wielkiego tancerza z Triany Curro Véleza, ucznia Enrique “El Cojo”, który zjeździł sceny całego świata towarzysząc najlepszym artystom flamenco.  “El Arenal” jest uważany za jeden z najlepszych przybytków flamenco na kontynencie. Nie tylko oferuje niezapomniane występy znakomitych artystów, lecz także oferuje bogatą kartę tapas.

  1. Taberna Flamenca “Pepe López” w Maladze

Klasykiem na Costa del Sol jest tawerna “Pepe López”, położona w samym sercu Torremolinos. Niegdysiejsze “El Jaleo” otworzyło swe podwoje w 1965 roku i ugościło takich wybitnych artystów jak: Camarón de la Isla, Manuela Carrasco i Mario Maya. Charakteryzuje się doskonałym zapleczem technicznym i ciekawą dekoracją: wszystkie krzesła w imponującej liczbie 182 są ręcznie malowane i przedstawiają motywy z flamenco. Obecnie na jej deskach pracuje dziesięcioro artystów łączących flamenco z klasycznym tańcem hiszpańskim.

  1. Tablao Flamenco “Cardenal” w Kordobie

Pośród licznych atrakcji Kordoba posiada jeden z najbardziej magicznych lokali flamenco w całej Andaluzji. Przy ulicy Torrijos – pomiędzy meczetem a mostem rzymskim – znajduje się “Cardenal”, miejsce z ponad 25-letnią historią, które otrzymało „Nagrodę za najlepszy produkt turystyczny” przyznawaną przez Biuro Promocji Turystyki Miasta Kordoby. Znajduje się ono w pięknym budynku w stylu mudejar z XVI wieku, który gościł wiele znamienitych osobistości, między innymi wielokrotnie nagradzanego Rafaela del Pino, Antonia Alcázara czy Victorię Palacios.

  1. Zambra “María la Canastera” w Granadzie

Lokal, którego nazwa nawiązuje do słynnej w XX wieku śpiewaczki i tancerki Maríi Cortés Heredii, która mieszkała w nim ze swoimi dziećmi. Otworzył swe podwoje w 1953 roku i do dnia dzisiejszego zachował historyczny splendor dzięki wysiłkom właścicieli i obsługi. To znakomity przykład „jaskiń” w dzielnicy Sacromonte, gdzie odbywają się koncerty flamenco.  Otrzymał liczne nagrody i gościł między innymi królów Belgii, książąt z Windsoru, Ernesta Hemingway’a, Ingrid Bergman i króla Jordanii. Zambra “María la Canastera” oferuje możliwość delektowania się tymi i innymi doskonałymi potrawami, a także najlepszą atmosferą koncertów flamenco.

 

Misja HiszpanskiwAndaluzji.pl

HiszpanskiwAdaluzji.pl to portal informacyjny, o niekomercyjnym charakterze.

Naszą misją jest bezpłatne przekazanie informacji, dzięki której zaplanujesz wymarzone wakacje z hiszpańskim. Znajdziesz tu propozycję kursów od 70 szkół z Regionu Andaluzji, wraz z bezpośrednim kontaktem do szkół. Extenda - Agencja Promocji Regionu Andaluzji, została powołana przez Rząd Autonomiczny regionu. Jesteśmy jednym z kilkudziesięciu rozrzuconych po świecie zespołów, które łączą swoją pracę z prawdziwą pasją.

Chcemy, żeby HiszpanskiwAndaluzji.pl pomógł każdemu szybko poznać ofertę poszczególnych szkół językowych Andaluzji, jak i atrakcje każdej z lokalizacji.