Hiszpański w Andaluzji to więcej niż nauka. To odpoczynek!

Informacje praktyczne

Jak znaleźć najlepszy kurs?

Strona, na której teraz jesteś, ma za zadanie ułatwić ci wybór najlepszego kursu języka hiszpańskiego na południu Hiszpanii. Który jest najlepszy? To zależy od tego, czego szukasz!

Prezentujemy ofertę prawie 70 szkół położonych w różnych częściach Andaluzji: nad morzem, oceanem, w górach, w zabytkowych miastach lub w otoczeniu natury.

Wyszukiwarka pozwoli Ci szybko odnaleźć kurs odpowiadający Twoim potrzebom. A kiedy już znajdziesz szkołę, która Cię zainteresuje, możesz wysłać bezpośrednio do niej zapytanie korzystając z formularza kontaktowego, który znajdziesz na jej podstronie.

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami pod nr tel. 22 617 84 08 (poniedziałek-czwartek w g. 9-17:30, piątek 9-15) lub pisz na info@hiszpanskiwandaluzji.pl

¡Buen viaje!

Żeby dobrze przygotować się do wyjazdu, trzeba wiedzieć, jakich spodziewać się wydatków. Mimo, że każdy z nas inaczej wydaje pieniądze i że koszt życia kształtuje się nieco inaczej w każdym mieście, można go mniej więcej przewidzieć:
  • wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim/1 miesiąc
200-300€
  • wyżywienie/1 miesiąc
350€
  • komunikacja miejska/1 miesiąc
30€
  • bilet do kina
6€
  • śniadanie w kawiarni (café + tostada)
2,5-3€
  • kolacja w barze
6-10€

Jeśli jesteś ubezpieczony w Narodowym Fundusz nr nnZdrowia, przysługuje ci opieka zdrowotna w całej Unii Europejskiej, czyli także w Hiszpanii. Jedyne, co musisz zrobić, to wyrobić wydawaną na czas wyjazdu Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Żeby ją otrzymać, powinieneś osobiście, pocztą, mailem lub faksem złożyć następującą dokumentację:

wniosek (do pobrania na stronie NFZ lub w jednym z oddziałów Funduszu)

dokument poświadczający ubezpieczenie.

W przypadku, gdy zostałeś zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny, oprócz wniosku powinienieś przedstawić:

dokument poświadczający ubezpieczenie osoby, która cię zgłosiła

dowód zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ

jeśli skończyłeś 18 lat, potrzebny będzie także dokument potwierdzający kontynuację nauki (np. legitymacja studencka).

Bezspośrednie loty do Hiszpanii obsługują linie lotnicze LOT, Wizz Air, Norwegian i Ryanair. Sprawdź połączenia z najbliższego miasta:

 

Warszawa

Malaga, Madryt, Barcelona, Majorka

Gdańsk

Barcelona, Girona

Katowice

Barcelona, Alicante, Girona

Poznań

Barcelona, Majorka

Kraków

Malaga, Madryt, Alicante, Girona, Majorka

Rzeszów

Girona

Wrocław

Malaga, Alicante, Girona

Bydgoszcz

Girona

 

Jeśli chciałbyś otrzymać informacje o firmach transportowych, które organizują przejazd z lotniska w Maladze - napisz do nas! 🙂

 

Połączenie lotniczo – kolejowe Polska – Madryt – Andaluzja

Z lotniska BARAJAS / Madrid Adolfo Suarez / istnieje dogodne i bezpłatne połączenie kolką podmiejską /Cercanias/ ze stacją kolejową ATOCHA RENFE.

Samoloty LOT lądują zwykle na Terminalu 2 (Hala odlotów – górny poziom), z którego należy przejechać bezpłatnym autobusem (numer „T1, T2, T3, T4” – autobusy w kolorze zielonym) na terminal T4.

W przypadku, gdy przylecimy na każdy inny terminal postępujemy identycznie. Bezpłatny autobus to tzw. shuttle bus i jeździe co 5 min przez wszystkie terminale po kolei.

Na Terminalu T4 należy zjechać windą na poziom kolejki podmiejskiej CERCANIAS (należy sprawdzić przy windzie, czy pojawia się takie logo:

 

Przed wejściem na peron należy pobrać z automatu bezpłatny bilet, do którego upoważnia nas posiadanie biletu na szybką kolej AVE. Jeśli nie uda nam się pobrać tego biletu, należy zapytać personel, który jest tam cały czas, aby właśnie nam pomóc. Otrzymamy wejściówkę, która zwolni bramkę na peron kolejki. Wejściówkę zachowujemy do kontroli i do wyjścia. Kolejka jeździ co 20 min i tyle trwa podróż na stację kolejową ATOCHA. Czekamy na pociąg C-1 w kierunku Principe Pio, przez stację ATOCHA-RENFE. Śledzimy informacje na ekranach. Można też pytać personel obecny na peronie.

Na stacji ATOCHA RENFE wychodzimy ze strefy kolejki podmiejskiej (zwalniamy bramkę przy pomocy naszej wejściówki – jeśli nie działa prosimy personel obecny na stacji).

Przechodzimy na stację RENFE, zwykle 1 piętro głównej hali stacji ATOCHA. Śledzimy informacje na ekranach, przechodzimy przez kontrolę bagażu, a następnie sprawdzamy na ekranach, z którego peronu odjeżdża nasz pociąg.

 

Połączenie kolejowo – lotnicze Andaluzja – Madryt – Polska

Po przyjeździe pociągiem na stację kolejową Madrid Puerta de Atocha, należy odszukać wejście na perony kolejki podmiejskiej CERCANIAS

Przed wejściem na peron należy pobrać z automatu bezpłatny bilet, do którego upoważnia nas posiadanie biletu na szybką kolej AVE. Jeśli nie uda nam się pobrać tego biletu, należy zapytać personel, który jest tam cały czas, aby właśnie nam pomóc. Otrzymamy wejściówkę, która zwolni bramkę na peron kolejki. Wejściówkę zachowujemy do kontroli i do wyjścia. Kolejka jeździ co 20 min i tyle trwa podróż na stację kolejową AEROPUERTO T4. Czekamy na pociąg C-1 w kierunku AEROPUERTO / Lotnisko. Śledzimy informacje na ekranach. Można też pytać personel obecny na peronie.

Na stacji kolejowej AEROPUERTO T4 / Terminal 4 wyjeżdżamy windą na poziom ODLOTY i szukamy bezpłatnego autobusu „T1, T2, T3, T4” (autobusy w kolorze zielonym). Tym autobusem jedziemy na TERMINAL 2, skąd odlatują zwykle samoloty LOT.

W przypadku, gdy lecimy innymi liniami, z innego terminalu postępujemy identycznie. Bezpłatny autobus to tzw. shuttle bus i jeździe co 5 min przez wszystkie terminale po kolei. A jeśli nie wiemy, z którego terminala odlatuje nasz samolot, pytamy w informacji lotniskowej.

Niezależnie od tego, do jakiej części Andaluzji pojedziesz, będziesz mieć wiele możliwości podróżowania po regionie i po całym kraju.

1. Pociągiem. Możesz wygodnie podróżować zarówno tradycyjnymi składami w klimatyzowanych wagonach bezprzedziałowych, jak i szybką koleją AVE, która rozwiją prędkość nawet do 280 km/h. Jeśli nie ukończyłeś jeszcze 26 lat, legitmacje młodzieżowe uprawniają cię do 20%, a na pociągi AVE nawet do 25% zniżki. Połączeń szukaj na stronie Renfe.

AVE w Andaluzji:

Madryt - Kordoba, 1,40 h

Madryt - Sewilla, 2,20 h (zatrzymuje się w Ciudad Real, Puertollano i Kordobie)

Madryt - Malaga, 2,30 h (zatrzymuje się w Kordobie, Antekerze i Puente Genil)

Barcelona - Malaga, 5,40 h (zatrzymuje się w Tarragonie, Saragossie, Kordobie, Puente Genil i Antekerze)

Barcelona - Sewilla, 5,25 h (zatrzymuje się w Tarragonie, Lleidzie, Saragossie, Ciudad Real, Puertollano i Kordobie)

Sewilla - Malaga, 1,55 h (zatrzymuje się w Puente Genil i Antequerze)

2. Autobusem. Oferta przejazdów krajowych, realizowanych na przykład przez firmę ALSA, w Andaluzji jest też wzbogacona o usługi prywatnych przewoźników regionalnych (Alsina Graells Sur, Auto Transportes San Sebastián, Bacoma, Autedia - Maestra, Autocares Bonal, Linebus/Auro Granadina, Autedia, Automóviles M. Muñoz, Automobiles Portillo, Contreras, Comes, Rafesa, Amarillos, Casal, Linesur, Automóviles Casado S.L., Los Amarillos S.L.).

3. Samochodem. Wynajęcie samochodu to dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią mieć w podróży dużo swobody. W zależności od  długości trasy i nilości nos& oacute;b, koszty wcale nie muszą być wyższe niż w publicznych środkach transportu. Choćby dlatego warto jechać w grupie, więc jeśli masz jeszcze wolne miejsce, popytaj wśród znajomych albo na Facebooku, czy ktoś nie wybrałby się z tobą.

To, że na południu Hiszpanii jest gorąco, nie jest żadną tajemnicą. Jeśli wybierasz się do Andaluzji latem, dżinsy i zakryte buty raczej nie będą ci potrzebne. Pamiętaj za to o czapce czy kapeluszu, a w torbie noś ze sobą butelkę wody. Największych upałów możesz się spodziewać w głębi lądu, na przykład w Sewilli; w miejscowościach położonych na wybrzeżu morska bryza łagodzi odczucie gorąca.

Jesli jedziesz w górzyste okolice, których w Andaluzji nie brak, swetry i ciepła kurtka na pewno ci się przydadzą. W zimowe noce temperatury spadają nawet do zera stopni, tymczasem w południe silne słońce potrafi podnieść je do ponad dwudziestu. Po ubraniu od razu rozpoznasz, kto wyszedł z domu wczesnie rano! Mimo że polski klimat jest znacznie chłodniejszy i niskie temperatury nie robią na nas wrażenia, przygotuj się na to, że centralne ogrzewanie nie jest w Hiszpanii tak powszechne. Jeśli wynajmujesz mieszkanie studenckie, upewnij się, czy jest ogrzewane, albo czy na wyposażeniu jest grzejnik turystyczny. Przyda ci się też puchowa kołdra, jaką znasz z domu, tutaj nazywana "nordycką", klasyczna hiszpańska pościel to tylko lekkie prześcieradła.

Wiele ze szkół językowych oferuje w ramach kursu zakwaterowanie. Jeśli planujesz szukać lokum na własną rękę, będziesz miał do wyboru hotele, hostele i pokoje lub mieszkania do wynajęcia. Niezależnie od tego, na którą możliwość się zdecydujesz, zawsze bardzo pomocne będzie doświadczenie innych - sprawdź na Facebooku, czy ktoś był już tam, dokąd się właśnie wybierasz i czy może polecić ci sprawdzony kontakt. O ile oferta hoteli i hosteli jest na bieżąco opisywana i aktualizowana przez przewodniki turystyczne, przy wynajmie mieszkania zaufana opinia może ci oszczędzić wielu kłopotów i rozczarowań. Wynajęcie dobrego pokoju po atrakcyjnej cenie jeszcze przed wyjazdem bez takiej pomocy należy raczej do rzadkości.

W większości miast nie brak ogłoszeń zarówno tradycyjnych - przylepianych do latarni czy płotów, jak i internetowych, jednak ich życie jest bardzo krótkie, co zmusza do szybkiego podejmowania decyzji. Jesli decydujesz się na mieszkanie studenckie, już nie tylko cena i stan utrzymania czy wyposażenie będą grały rolę, ale także, a może nawet przede wszystkim to, z kim będziesz dzielił kuchnię, łazienkę i choćby parę chwil przy codziennej porannej kawie. Odwiedź nas na Facebooku, może poznasz kogoś, kto jedzie tam, gdzie ty?

Różnice w codziennym funkcjonowaniu w Polsce i w Hiszpanii wynikają w dużej mierze z klimatu. Zwyczaj sjesty w najgorętszym momencie dnia wyznacza tak pory spożywania posłków, jak i godziny otwarcia sklepów i restauracji. Dostosowanie się do hiszpańskiego stylu życia to nie tylko sposób, żeby lepiej odnaleźć się w tej kulturze, ale czasem po prostu konieczność!  Po 16.00 wszystkie restauracje zamykają kuchnie i nie ma szans na zjedzenie późnego obiadu. Natomiast niedziela nie jest w Hiszpanii dniem handlowym, więc jeśli postanowisz kupić do jedzenia coś poza pieczywem, będziesz zdany na bardzo drogie sklepiki w centrum turystycznym miasta.

 

śniadanie

8.00-10.00

obiad

13.00-15.30

kolacja

20.30-23.00

godziny otwarcia sklepów

9.30-13.30 i 16.30- 20.00

godziny otwarcia hipermarketów

10.00-21.00/22.00

 

Misja HiszpanskiwAndaluzji.pl

HiszpanskiwAdaluzji.pl to portal informacyjny, o niekomercyjnym charakterze.

Naszą misją jest bezpłatne przekazanie informacji, dzięki której zaplanujesz wymarzone wakacje z hiszpańskim. Znajdziesz tu propozycję kursów od 70 szkół z Regionu Andaluzji, wraz z bezpośrednim kontaktem do szkół. Extenda - Agencja Promocji Regionu Andaluzji, została powołana przez Rząd Autonomiczny regionu. Jesteśmy jednym z kilkudziesięciu rozrzuconych po świecie zespołów, które łączą swoją pracę z prawdziwą pasją.

Chcemy, żeby HiszpanskiwAndaluzji.pl pomógł każdemu szybko poznać ofertę poszczególnych szkół językowych Andaluzji, jak i atrakcje każdej z lokalizacji.