Zapraszamy na kursy hiszpańskiego do pełnej słońca i magicznych miejsc Andaluzji!

TOP 7 czyli subiektywny przewodnik po Maladze

Każde miasto ma takie miejsca, które turysta musi odwiedzić. Inaczej nie będzie mógł powiedzieć „byłem tam”, „widziałem to”. Bo czy będąc w Paryżu można nie zobaczyć Wieży Eiffla czy Katedry Notre-Dame? Albo w Rzymie – Bazyliki Św. Piotra czy Koloseum?
Podobnie jest z Malagą. Każdy, kto odwiedza ją po raz pierwszy, powinien skierować swoje kroki do Katedry, nie tylko obejść ją dookoła (wygląda imponująco), ale także wejść do środka. Wąskie uliczki starego miasta zaprowadzą nas stamtąd do Muzeum Picasso, które także trzeba zwiedzić, bo to stąd pochodził jeden z prekursorów kubizmu. Z Muzeum przejdziemy wzdłuż ruin Teatru Rzymskiego i arabskiego Pałacu Alcazaba, prosto do Muzeum Malagi, które może być świetnym wprowadzeniem do poznawania miasta. Otwarte w grudniu 2016 r., znajduje się w dawnym Urzędzie Celnym, niedaleko portu. Sam port najlepiej oglądać ze wzgórza Zamku Gibralfaro, skąd rozciąga się piękna panorama miasta z widokiem na Ratusz, Park czy coraz bardziej dynamiczną dzielnicę Ensanche Heredia, zwaną też Soho Malagi.

Ponieważ Malaga jest bardzo przyjazna dla turystów, a jej oferta kulturalna i bliskość morza gwarantują atrakcje na wiele dni, zwolnijmy tempa i poznajmy kilka zakątków miasta, w których z jednej strony poznamy jego charakter, a z drugiej – nauczymy się wielu przydatnych i ciekawych słówek po hiszpańsku. W końcu nie ma jak „lekcje w terenie”, podczas których możemy prawdziwie „zanurzyć” się w rzeczywistość danego kraju i poznać jego mieszkańców.
Poniżej przestawiamy subiektywny przewodnik po siedmiu ciekawych miejscach w Maladze.

1. Chocolate con churros
Aby nabrać energii (duuużo energii) do zwiedzania miasta należy rozpocząć dzień od czekolady (bądź kawy) z churros czyli smażonego na głębokim oleju ciasta o konsystencji przypominającej pączka lub racucha. Długi spiralne churros są przecinane na krótsze kawałki, które następnie macza się w czekoladzie (hiszp. chocolate con churros). Można je zjeść w wielu kawiarniach Malagi, ale jedną z najbardziej znanych jest Casa Aranda przy ul. Herrería del Rey 3. Już z daleka widać kelnerów w białych koszulach biegających z metalowymi dzbankami czekolady, kawy i mleka.

2. Mercado Central de Atarazanas
Wzmocnieni tą „bombą kaloryczną” (starczy na długo), możemy udać się na zakupy. Świeżych artykułów spożywczych najlepiej w każdym mieście szukać na lokalnych bazarach lub targach W większych miastach mogą to być tzw. rynki główne, a w Maladze jest to Mercado Central de Atarazanas. To zabytkowy budynek, położony w miejscu dawnej stoczni arabskiej (hiszp. astillero lub atarazana).

Kupimy tu świeże ryby, owoce morza, mięso, wędliny, sery, warzywa i owoce, a także oliwę czy oliwki. Zakupy tutaj to wyśmienita okazja do nauki wielu słówek związanych z gastronomią, ponieważ wszystkie produkty są podpisane.

Korzystając z wizyty na Rynku Atarazanas, koniecznie należy spróbować zielonej oliwki Aloreña, która jako jedyna w całej Hiszpanii posiada Chronioną Nazwę Pochodzenia (Denominación de Origen Protegida) i mogą ją jedynie uprawiać rolnicy z 19 miejscowości w okolicach miasteczka Álora, w Dolinie Guadalhorce w Prowincji Malagi. Oliwki te tradycyjnie marynuje się w solance, a potem przyprawia tymiankiem, koprem, czosnkiem i papryką. Ma charakterystyczny jasnozielony kolor i delikatny smak.

3. Molo 1 w Porcie turystycznym w Maladze
Podczas zakupów napatrzyliśmy się na wiele pyszności, stąd najlepiej wybrać się teraz na plażę do jednego z tamtejszych barów. Po drodze przejdziemy przez odnowioną kilka lat temu strefę portową, a zwłaszcza tzw. Molo 1 (Muelle Uno), pełne barów, restauracji i sklepów. Można tu także podziwiać zacumowane jachty oraz wielkie statki wycieczkowe, które przybijają do portu w Maladze w weekendy.
Już przed południem cały port jest oświetlony porannym słońcem, które pada także na całą zabytkową część miasta. Obraz ten dopełnia widok, który można podziwiać ze wzgórza zamkowego.

4. Chiringuito – Bary na plaży
Chiringuito to typowe dla wszystkich hiszpańskich miejscowości nadmorskich miejsce. Jest to zwykle nieduży bar, z niewielkim zapleczem, ale za to z pysznymi świeżymi rybami i owocami morza w karcie. Na plaży Malagueta znajdują się również eleganckie restauracje, ale lepiej zejść na piasek i zasiąść w pierwszym chiringuito na wysokości ulicy Topete, która łączy strefę portową z plażą. Przemiła obsługa przygotuje Wam wyśmienite sardynki (tzw. espeto), ośmiornicę(pulpo) czy kałamarnicę (calamar), a wszystko będzie wolno grillowane na Waszych oczach. Nie spieszcie się, takie wrażenia (lunch na plaży) na długo zapadają w pamięci.

5. Café Central de Málaga
Jeśli nie wypiliście wcześniej kawy, warto na nią wrócić do centrum, aby przy okazji nauczyć się kilku słówek przydatnych w Maladze i okolicach. Zamówienie kawy może nie być tutaj takie proste, ponieważ malagueños wymyślili wiele nazw w zależności od proporcji między kawą i mlekiem. Na szczęście w pięknej kawiarni Café Central przy placu Konstytucji (Plaza de la Constitución 11) znajdziemy „instrukcję obsługi” wywieszoną na stałe na zewnątrz budynku i w środku. Teraz już łatwiej będzie poprosić o „chmurę” czy „cień”… czyli odrobinę kawy z dużą ilością mleka.


6. Museo Picasso
Jeśli trafiliśmy do Malagi w niedzielę, to po tak dobrym obiedzie i pysznej kawie, należy skorzystać z czegoś dla ducha. Na dwie godziny przed zamknięciem, najważniejsze muzea otwierają swoje podwoje i zapraszają zwiedzających bez opłat. Grzechem byłoby nie zajrzeć do Muzeum Picasso, które w bardzo przystępny sposób pokazuje początki kubizmu i rozwój artystyczny Pablo Picasso.

7. Museo Carmen Thyssen
Podobnie Muzeum im. Baronowej Carmen Thyssen stale przybliża turystom i mieszkańcom Malagi malarstwo andaluzyjskie, jak i sprowadza ważne wystawy tymczasowe. W niedziele, na dwie godziny przed zamknięciem, przed muzeum ustawia się długa kolejka, ale warto w niej cierpliwie poczekać.

 

Przydatne linki:
Biuro Turystyki Urzędu Miasta Malaga
http://www.malagaturismo.com/
Katedra w Maladze / La Catedral de Málaga
http://www.malagaturismo.com/en/tourist-resources/detail/catedral/132
Muzeum Miasta Malagi / Museo de Málaga (wstęp bezpłatny)
http://www.juntadeandalucia.es/cultura/museos/MMA/?lng=es
Twierdza Alcazaba w Maladze / La Alcazaba de Málaga
http://www.malagaturismo.com/es/recursos-turisticos/detalle/alcazaba/6
Muzeum Picasso w Maladzie / Museo Picasso de Málaga (wstęp bezpłatny w niedzielę na 2h przed zamknięciem)
http://www.museopicassomalaga.org/
Dom Picasso w Maladze / Museo Casa Natal de Pablo Picasso en Málaga
http://fundacionpicasso.malaga.eu/
Muzeum Carmen Thyssen / Museo Carmen Thyssen (wstęp bezpłatny w niedzielę na 2h przed zamknięciem)
http://www.carmenthyssenmalaga.org/
Café Central de Málaga
http://www.cafecentralmalaga.com/es/home/

Misja HiszpanskiwAndaluzji.pl

HiszpanskiwAdaluzji.pl to portal informacyjny, o niekomercyjnym charakterze.

Naszą misją jest bezpłatne przekazanie informacji, dzięki której zaplanujesz wymarzone wakacje z hiszpańskim. Znajdziesz tu propozycję kursów od 70 szkół z Regionu Andaluzji, wraz z bezpośrednim kontaktem do szkół. Extenda - Agencja Promocji Regionu Andaluzji, została powołana przez Rząd Autonomiczny regionu. Jesteśmy jednym z kilkudziesięciu rozrzuconych po świecie zespołów, które łączą swoją pracę z prawdziwą pasją.

Chcemy, żeby HiszpanskiwAndaluzji.pl pomógł każdemu szybko poznać ofertę poszczególnych szkół językowych Andaluzji, jak i atrakcje każdej z lokalizacji.