Zapraszamy na kursy hiszpańskiego do pełnej słońca i magicznych miejsc Andaluzji!

Szkoła IELE z Sewilli przedstawia pełną elegancji sztukę kastanietów

Kastaniety to instrument perkusyjny, będący symbolem flamenco. Jego zróżnicowane dźwięki, podobnie jak ruchy tancerek, mogą stać się wyrazem ich emocji. Takiego brzmienia nie uzyska się przy pomocy żadnego innego instrumentu. Razem z gitarą flamenco kastaniety stanowią ważną część folkloru i kultury Hiszpanii. Jest to też instrument, który ma wielką moc i powinien być tworzony w sposób zindywidualizowany tak, aby można go dostosować do potrzeb danej artystki.  Pomimo to, coraz mniej osób zajmuje się wytwarzaniem z pasją tych tradycyjnie drewnianych instrumentów.

Zajęcia w szkole IELE oprócz lekcji flamenco, uwzględniają też wizyty warsztatach takich, jaki ten Juana Veli, rzemieślnika z Sewilli, który od ponad 50 lat doskonali sztukę tworzenia kastanietów. Poniżej można obejrzeć film nagrany przez stację BBC, pokazujący ten wyjątkowy proces:

https://www.bbc.com/mundo/video_fotos/2014/09/140922_video_castanuelas_oficio_am

Pierwsze kastaniety powstały ponad 3000 lat temu! Zostały wynalezione przez Fenicjan i dzięki kontaktom handlowym rozprzestrzeniły się na terenie basenu Morza Śródziemnego, szczególnie w Chorwacji czy Włoszech. Ale to Hiszpania jest krajem, który uczynił z nich tak ważny element swojej kultury.

Kastaniety umieszcza się na kciukach, napinając sznurki tak, aby ich dwie części były w niewielkiej odległości. Dzięki temu przy ich uderzeniu o siebie powstaje tak charakterystyczny dźwięk.

Poniższy film pokazuje z jaką elegancją posługuje się nimi Olga Pericet, tancerka i choreografka z Andaluzji, która zdobyła międzynarodowe uznanie:  https://youtu.be/dzlvKMR3gK8

Szkoła IELE z Sewilli oferuje kursy, podczas których łączy naukę hiszpańskiego i flamenco. Uważa bowiem, że ten kto przyjeżdża do Sewilli powinien poczuć na własnej skórze wszystko, co z flamenco związane (gitarę, taniec, stroje, buty, chusty i… KASTANIETY!) “Sewilla to kolebka flamenco i jesteśmy dumni z tego, że możemy dzielić się z innymi tą sztuką, którą w Sewilli czuć na każdym rogu” – mówią przedstawiciele szkoły. Więcejo aktualnej ofercie szkoły na:

https://www.iele.com/en/spanish-lessons-online-with-iele.html

 

 

Więcej informacji o szkole IELE - Instituto de Estudios de la Lengua Española

To największa prowincja Andaluzji, jej stolica jest zarazem stolicą regionu. Jeśli lubisz zwiedzać, na samą Sewillę będziesz musiał poświęcić kilka intensywnych dni, a warte zobaczenia są też na pewno mozaiki w ruinach Italica, a także miasta Carmona i Ecija.

Misja HiszpanskiwAndaluzji.pl

HiszpanskiwAdaluzji.pl to portal informacyjny, o niekomercyjnym charakterze.

Naszą misją jest bezpłatne przekazanie informacji, dzięki której zaplanujesz wymarzone wakacje z hiszpańskim. Znajdziesz tu propozycję kursów od 70 szkół z Regionu Andaluzji, wraz z bezpośrednim kontaktem do szkół. Extenda - Agencja Promocji Regionu Andaluzji, została powołana przez Rząd Autonomiczny regionu. Jesteśmy jednym z kilkudziesięciu rozrzuconych po świecie zespołów, które łączą swoją pracę z prawdziwą pasją.

Chcemy, żeby HiszpanskiwAndaluzji.pl pomógł każdemu szybko poznać ofertę poszczególnych szkół językowych Andaluzji, jak i atrakcje każdej z lokalizacji.